Stoma Bakımı

Hekimsan Medikal ve Sağlık Hizmetleri


Stomalı Kadın ve Hamilelik


Bir stomayla birlikte yaşaması gerektiğini öğrenen her kadın bundan sonraki yaşamının ne derece normal olabileceğini "anne olabilecekmiyim?" gibi soruları düşünür ve endişelenir.

Oysa stomalı kadınlarda diğer kadınlar gibi normal bir yaşam sürüp anne olmaları için hiç bir neden yoktur. Ameliyat yaraları iyileşip stoma çevresindeki hassasiyet geçtikten sonra normal cinsel yaşamına dönmek ve anne olmak için hiç bir sağlık engeli kalmamaktadır.

Eğer hamile kalınamıyorsa bunun nedeni stomaya bağlanmamalı, asıl neden araştırılmalıdır. Hamilelik dönemi yalnızca stomalı kadınlar için değil tüm kadınlar için önemli ve ilave dikkat gerektiren bir dönemdir. Normal bir hamilelik yaşayıp anne olmak, stomanın normal bir yaşam sürmemeye engel olmadığını ve normal insanlardan hiç bir fark ve eksikliğin olmadığının görülmesi için iyi bir fırsattır.

Bazen sezaryan yapılabilir ancak zaten kadınların % 10'unda sezaryan gerekebilmektedir. Buda stomalı bir kadın için problem yaratmaz. Doğumdan sonra karnın ve stomanın şekli değişeceğinden kullanılan torba boyutunun değişmesi kaçınılmazdır. Bu nedenle doğum yaklaştığında yanınızda daha küçük boyutlu bir torba ve flanş bulundurulması doğumdan sonra stoma çevresinde sızıntı ve yara olmaması açısından iyi olur. Anne sütü bebek için en yararlı besindir ve stomalı bir kadının emzirmemesi için hiç bir neden yoktur. Bebeği emzirme öncesi stoma torbasının boşaltılması bebeğin torba üzerinde yaratacağı basınçla sızıntı olma olasılığını azaltmaktadır.

Stoma sahip olunmak istenen çocuk sayısında bir sınırlama getirmemektedir.