Stoma Bakımı

Hekimsan Medikal ve Sağlık Hizmetleri


Ostomi ile Yaşam


Dünyamızda her yıl binlerce insan ostomi ameliyatı olmaktadır.Ostomi ameliyatı geçiren herkesin kafasında bir çok soru, yeni hayatı ile ilgili kaygı ve korkuları mevcuttur. Aşağıda Bu ostomi ile ilgili bazı bilgileri sizinle paylaşmak istedik.

Yiyecekler yutulduğunda yemek borusundan geçerek mideye iner.Mide asitleri ve kimyasal maddeler yiyecekleri parçalar.Sıvı hale gelen yiyecekler mideden ince bağırsağa geçer.İnce bağırsak sindirimin en çok yapıldığı erdir.Sıvı hale gelen besin maddeleri ince bağırsaktan geçerken kan dolaşımına geçer.İnce barsak da emilmemiş besinler ve atıklar kalın bağırsağa geçer.Kalın bağırsakta lifli maddelerin ve sıvının emilimi gerçekleşir.Atık kısmın bağırsak hareketi oluncaya kadar tutulur.Bir bağırsak hareketi olduğunda da kolondan rectuma gider ve anüs aracılığı ile vücudumuzdan atılır.


Kolostomi

Kalın bağırsağın karın duvarına ağızlaştırılmasına kolostomi adı verilir.Kolostomilerde stoma genellikle karnın sol alt tarafına açılır.Barsak içeriği kolostomili hastada satomadan dışarı atılır.Kolostomide anüsteki gibi sfinkter kası bulunmadığı için birey kolostomisini bağırsak hareketlerini kontrol edemez.


İlestomi

İnce bağırsağın son bölümünün karın duvarına ağızlaştırışmasına ileostomi adı verilir.Genellikle karnın sağ tarafına açılır.Değişik sebeplerden rectumun ve kalın bağırsağın tamamının alındığı durumlarda yada devre dışı bırakıldığı durumlarda ileostoi açılır.Dışkı çıkışı kontrol edilemez.İleostomide dışkı sıvı kıvamda ve yakıcı niteliktedir.İyi bakım yapılmaz ise stoma çevresi tahriş olabilir.


Ürostomi

Ürostomi borularının çeşitli yollarla karın duvarına ağızlaştırılmasıdır.Ürostomide de sfinkter kası yoktur.Bundan dolayı kişi idrarını kontrol edemez.İdrar çıkışı sürekli olur.


Stoma

Yunanca bir kwlime olup ağız, açıklık anlamına gelir.Boşaltım amacıylşa kullanılır.Stomada sinir yoktur, ağrı yada acı hissedilmez. Stomanız operasyonun ilk zamanlarında büyük olabilir.Birkaç ay içinde küçülür.Stomanın çevresindeki deriye stomadan gelen mayiyi temas ettirmemek gerekir.Çünkü mayi deriyi tahriş edebilir.Bu bölge her torba değişiminde ılık sabunlu su ile temizlenp kurulanmalıdır.Stoma insanın ağız içi gibi daima nemli ve kırmızıdır.Stoma temizlerken yada bir yere çarptığında kanayabilir.Fakat kanama fazla miktarda ve uzun süre sürdüğü takdirde doktorunuza danışmalısınız.Stoma bakımı yaparken temizlemek için asla eter kolonya yada alkol gibi malzemeler kullanmayınız.