Stoma Bakımı

Hekimsan Medikal ve Sağlık Hizmetleri


Ostomi Hastalarının Yaz Aylarında Karşılaşabileceği Sorunlar


Yaz mevsiminde sıcaklıkların artmasıyla stomalı bireyin bazı sıkıntıları ortaya çıkabilir. Bu bölümde görülebilecek sıkıntıları ve çözümlerine ilişkin önerilerimizi sunuyoruz. Bu problemleri sıralayacak olursak.


Terleme

Artan sıcaklığa bağlı olarak insan vücudunda terleme doğal ve fizyolojik bir olaydır. Bu olayın engellenmesi mümkün değildir. Stomaya sahip olan bireylerin terleme sonucu torbalarının yapışkan kısımlarında normal sürelerinden daha erken ciltten ayrılma problemleri yaşanabilr. Bu birey için kesinlikle arzulanmayan ve çözümlenmesi gereken bir problemdir.

SyKure torbalarının bariyer (cilde yapışan) kısımları nemi emebilen hidrokolloid maddeden yapılır. Bu yüzden cildin torba altında kalan kısmının nem dengesi sağlıklı kalır. Ancak aşırı terleme durumunda bariyerin nemi emme kapasitesi dolacağından vücuttan erken ayrılabilir. Bu gibi durumlarda birey aşırı efordan sakınıp terlemeyi azaltmaya çalışmalıdır. Aynı zamanda torbaya uygun olarak dizayn edilmiş TORBA KEMERİ kullanılarak güçlü yapışma desteklenir.


Koku

Yaz aylarında sıcaklığın artmasıyla torbaya gelen içeriğin normalden daha fazla koku vermesi muhtemeldir. Bu durum hastanın kendini sosyal yaşamından soyutlamasına sebep olabilecek önemli bir konudur. Koku probleminin çözümünde bireye düşen görev, koku veren yiyecekleri yaz aylarında daha az tüketmeye özen göstermesidir. Bu dönemde özellikle değişebilir filtreli torbaları kullanması ve filtresini sık değiştirmesi önerilir.


Banyo ve Denize Girme

Tüm bireyler gibi stoması olan bireylerde yazın sık duş alma ihtiyacı hissederler. Kullandıkları bariyer su ile temas ettiğinde ıslanır ve yapışkanlığı azalabilir. Bu durumlarda önerimiz banyodan sonra ya da denizden çıktıktan sonra bariyerin değiştirilmesidir. Fakat sınırlı sayıda alınabilen bariyerler bu durumda yetersiz gelebilir. Bu yüzden özellikle banyo sonrası bariyer kuru bir havlu ile iyice kurulanmalı açılmamış ise kullanılmaya devam edilmelidir.