Stoma Bakımı

Hekimsan Medikal ve Sağlık Hizmetleri


Ostomi Bakımında Torbanın Uygulanması


Ostomi Bakımı:

Ostomi Torbasının Uygulanması, Stoma Bakımı:

  • İşlemde kullanacağınız kolostomi torbası, makas, pasta ve temizleme ürünlerini hazırlayınız. Eski torbanın atılacağı çöp poşetini unutmayınız.
  • Eski torbayı dikkatlice çıkarıp, cildi tahriş etmeden fecez ve yapışkan atıklarından temizleyiniz. Cildi kurulayınız.
  • Eğer seçtiğiniz ürün hazır kesilmiş değil ise adaptörünüzü uygun ölçüde kesiniz.
  • İhtiyaç varsa stoma etrafına pastayı cilde sıvamadan sadece diş macunu kalınlığında uygulayın. Pasta adaptör ve stoma arasında açıkta kalan cildin fecez ve idrardan korumak için kullanılmaktadır.
  • Adaptörü kuru cilde yapıştırın. Yapıştırma sırasında adaptör yapışkanına değmemeye çalışın. Adaptör ısındıkça daha iyi tutacağından bir süre hafifce destek olarak kuvvetli yapışmayı sağlayın.
  • Adaptörün körük kısmından destek alarak vücüda yapıştırın. Yapıştırma sırasında körük kısmını kullanarak acı vermeden rahatlıkla torbayı adaptöre geçirebilirsiniz.
  • Torbanın boşaltım yerini kapatınız.

Günlük Yaşama Dair Öneriler

Beslenme: Doktorunuz özel bir diyet önermediği sürece dengeli bir beslenme uygulamanız önerilmektedir. Bol su tüketmeli, sindirimi zor gıdalardan kaçınmalısınız. Ameliyat sonrasında önceki yaşantınız da olduğu gibi kabız yada ishal olabilirsiniz. Kabızlığı önlemek için bol su, lifli gıdalar, tahıllar almanız gerekir. Ayrıca kabızlığı giderecek taze meyveler, üzüm, üzüm suyu, yeşil fasulye, erik ve baharatlı yiyecekler sayılabilir. İshal durumunda ise, elma, muz, şeftali, peynir, pirinç lapası, patates tüketilebilir.

Koku ve Gaz: Ostomili hastaların en büyük kaygısı koku ve gazdır. Torbaların filtreli oluşu bu sorunu ortadan kaldırmış olsa bile, endişeleriniz, tamamen ortadan kaldırmak için şunlara dikkat edebilirsiniz.

Kokuyu Arttıran Yiyecekler: Yumurta, balık, peynir, soğan, lahana, karnıbahar ve çeşitli sebzeler, çeşitli baharatlar.

Gazı Arttıran Yiyecekler: Fasulye, soğan, salatalık, mantar, mısır, ıspanak vb. gazlı içecekler, sütlü yiyecekler.

İlaç: Doktorunuza danışmadan ilaç kullanmamalısınız. Ostomi dışındaki muayenelerinizde ostomili olduğunuzu doktorunuza söylemeniz gerekmektedir. Kullandığınız ilaçlar, dışkınızın, idrarınızın rengini, kokusunu, kıvamını değiştirebilir, endişelenmeyiniz.

Seyahat: Yolculuğa çıkacağınız zamanlar ostomi ürünlerinizin bir kısmını mutlaka el çantanızda taşıyınız. Emniyet kemerinizi stomanın alt yada üstünden geçiriniz.

Spor Aktivite: Doktorunuza danışarak eskiden yaptığınız, koşu, golf, tenis, yüzme gibi sporları ameliyattan bir süre sonra yapmaya başlayabilirsiniz. Ağır bedensel hareketler yapmaktan kaçınmalısınız.