Stoma Bakımı

Hekimsan Medikal ve Sağlık Hizmetleri


Akıntı Planlanması Üzerine Hasta Eğitimi


Deri Bakımı

Kolostominin stomal açıklığı genellikle pembe veya kırmızıdır. Intestinal mukozada küçük kan damarlarının fazlalığından dolayı eğer parmakla tırmalandığında veya bir havlu ile ovuşturuluyorsa stoma kolaylıkla kanar. Stoma yara olarak görülmesine karşın duyu sinirleri olmadığı için hassas veya rahatsız edici değildir. Bununla birlikte, stoma çevresindeki deri, dışkıda safra asitleri ve sindirim enzimlerinin bulunmasından dolayı kolayca bozulabilir. Ostomi titiz bir hemşirelik bakımı ile deriyi korumayı gerektirir.


Temizleme / Deri Bakımı

Deri yüzeyi, su ve banyo sabunu ile temizlenebilir. Deri yüzeyine başka özel bir bakım uygulanmasına gerek yoktur. Kesinlikle sıvı veya katı yağ veya merhem maddeler kullanılmamalıdır. Çünkü bu tür maddeler stoma malzemelerinin deriye iyi yapışmasını önleyebilir. Temizlik amacıyla eter ve benzeri maddeler kesinlikle kullanılmamalıdır. Bu maddeler derinin doğal yağını emer ve doğal bileşim dengesini bozarak daha fazla zarar görme ve tahriş olma riski arttırırlar. Deri koyucuyu (baseplate/adaptör) stoma çevresine yerleştirmeden önce altındaki deri yüzeyinin tamamen kuru olması verim sağlanmasında çok önemli bir rol oynamaktadır.


Deri

 • Her torba değişiminde deri bütünlüğü kontrol edilmeli.
 • Stoma çevresindeki deriyi deri koruyucularla korumalı.
 • Torba akmaya başladığı an değiştirmeli onu tıkamaya çalışmamalı veya sonraya bırakmamalıyız. Deri hasara uğrayabilir. Bu yüzden önceden koruma sonradan yapılan tedaviden daha kolaydır.

Hasta Eğitimi

A. Kolostomi bakımını aşağıdakileri içerir:

 • Stoma ve deri kontrolü: Stoma kırmızı ve nemli olmalı, deri irrite olmamalı.
 • Deri tedavisi sırasında karşılaşılan problemler:

Kızarıklık flanş (Adaptör) altında olabilir. Bunun nedeni akıntı teması, terleme, flanşa (Adaptör) karşı allerji veya kıl kökü irritasyonu. Hastaya bu duruma ısı lambası veya deriyi kurutmak için saç kurutucusu önerilir.

Stoma ağzına ülserasyonlar oluşabilir. Bu genellikle stomanın torbaya açılan yerinin kısa olmasından dolayıdır. Hasta torba ağzını genişletmeli ve yumuşatmalıdır. Deri derikoruyucuları ile korunmalı.

Enfekte veya irrite olmuş kıl polikülleri bulunabilir. Bunlar sivilceye benzer, bu kılları kesmeden veya traş etmeden önce irritasyonu tedavi edilmelidir.

Eğer akıntı olmuşsa saç kurutucu veya ısı lambası kullanmalıyız ve irritayon çok ciddiyse torbayı sık sık değiştirmek gereklidir. Bu daha ileri hasarı önler.

Bu kıllar elektrikli traş makinası ile temizlenmeli.


B. Torba sistemini değiştirmek bazı pratik bilgiler gerektirir:

 • Hastaya gerekli bütün araçları öğretmeliyiz. Pamuk topları, dokuları Tuvalet kağıtları havlular, deriyi yıkamak için nemlendirilmiş küçük havlular. Torba, deri koruyucuları, torbanın kapanması, flanş (Adaptör), torbayı temizlemek, torbanın temizlenmesi veya atılması.
 • Stoma çevresinin tuvalet kağıdı ile temizlenmesi izlenir.
 • Torba açılığı küçük bir farkla deri koruyucusunun açılığından geniş olmalı.
 • Yırtılan torbayı boşaltıp atarız. Deriyi temizler ve kurularız.
 • Hasta deride veya stomada bir değişiklik olup olmadığını kontrol etmeli, deri koruyucusu ve torbayı yerleştirebilmeli, kapatabilmeli.
 • Hastaya gerekli materyalleri öğretmeli ve gerektiğinde istemeli.

C. Hasta ile diyet konusu konuşulmalı:

 • Koku yapan yiyecekler balık, yumurta, soğan, sarımsak, vb. yenmemesi anlatılmalı.